г. Днепр, пр. Дмитрия Яворницкого, 77, оф. 401 +38 (067) 010 77 70 lac.dnipro@gmail.com

9. Авторський нагляд - Юридичні послуги з нерухомістю

9. Авторський нагляд

29.01.2019 admin Comments Off

Авторський нагляд – це вид контролю якості, що виявляє недоліки в реалізації проектних рішень. Авторський нагляд здійснюється архітектором – автором проекту об’єкта архітектури, іншими розробниками затвердженого проекту або уповноваженими особами відповідно до законодавства та договору із замовником (забудовником) протягом усього періоду будівництва і передбачає контроль над відповідністю будівельно-монтажних робіт проекту. За допомогою авторського нагляду проектувальник контролює відповідність будівельних робіт положенням проектної, робочої та кошторисної документації, тим самим оберігаючи інвестора від незапланованих витрат.

Найчастіше у людей, які не стикалися з реаліями будівельної галузі, може виникнути питання: навіщо потрібен авторський нагляд, якщо добре зроблений проект містить всю необхідну інформацію? Звичайно це так. Проте, на практиці може виявитися не все так просто. Справа в тому, що будівельні роботи – це дуже динамічний процес, під час якого виникають непередбачені проблеми, які не можна було передбачити на етапі розробки проекту.

Наприклад, в ході проведення інженерних (земляних) робіт, можуть бути виявлені неточності в результатах геологічних досліджень, що потягне за собою необхідність перегляду проекту в частині фундаменту. Досить часто під час будівництва у замовника з’являються нові ідеї і бажання щось поміняти, наприклад, замість дверей зробити арочні отвори або змінити внутрішнє планування приміщень. Рішенням всіх цих проблем повинен займатися автор, який ідеально знає свій проект, і здатний виявити огріхи, які можуть вплинути на кінцевий результат.

Можна виділити наступні основні складові авторського нагляду:

Плановий огляд майданчика будівництва. Мається на увазі відвідування об’єкта для уточнення деталей проекту, перевірки результатів робіт. Також це може бути вирішення питань по проектній документації, що виникають у замовника або будівельного підрядника. Залежно від домовленостей, планові виїзди можуть доповнюватися або замінюватися виїздами на запит замовника.

Внесення змін до проектної документації. Передбачає випуск додаткової, корегуючої або уточнюючої проектної документації, якщо виникла відповідна необхідність в процесі будівництва. Внесення змін до проекту може здійснюватися як за додаткову плату, так і безоплатно, в залежності від причин, що викликали ці зміни. Коригування проектної документації можливе також на прохання генерального підрядника (але за згодою замовника) у зв’язку з наявним в його розпорядженні обладнанням, матеріалами, механізмами, а також кваліфікацією працівників.

Вибіркова перевірка якості і технології будівельно-монтажних робіт на відповідність проектним рішенням, будівельним нормам і правилам. Участь у прийманні “прихованих” робіт і тих робіт, від правильності виконання яких залежить надійність, міцність, стійкість і довговічність будь-яких конструкцій.

Контроль над дотриманням технології будівництва. Проектна документація задає певні технології і методи роботи. Проект виконання робіт визначає порядок і умови їх виконання. Авторський нагляд повинен гарантувати відповідність робіт вимогам цих документів.

Дотримання проектних значень. Вид, властивості, розташування та інші характеристики будівельного об’єкта «в натурі» повинні збігатися з проектними значеннями.

Контроль матеріалів і устаткування, які застосовуються. В ході проектування обираються матеріали та обладнання, що задовольняють вимогам безпеки, міцності, надійності та екології. На підставі документації із закупівель можна визначити, які матеріали і обладнання «фактично» застосовуються в будівництві. Завдання авторського нагляду – перевіряти відповідність застосовуваних матеріалів і обладнання вимогам проекту.

Практика показує, що витрати, виділені на оплату роботи фахівців авторського нагляду, з лишком виправдовують себе.